ΨΥΧΙΚΗ – ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΥΓΕΙΑ – ΠΡΟΛΗΨΗ

Το πρόγραμμα « Τρεις χαρές καμία λύπη» αποτελεί μια εκπαιδευτική δομημένη παρέμβαση στο πλαίσιο των εργαστηρίων καλλιέργειας δεξιοτήτων , για την ψυχική – συναισθηματική υγεία και πρόληψη των μαθητών /τριών .

Σε αυτό το πρόγραμμα πήραν μέρος οι μαθητές / τριες της Β΄ τάξης και

Ε΄  τάξης του  Δημοτικού σχολείου Οινοφύτων.

Σκοπός του προγράμματος ήταν οι μαθητές/ τριες να αποκτήσουν δεξιότητες:

Δεξιότητες 21ου Αιώνα: Επικοινωνία, Κριτική Σκέψη, Συνεργασία, Δημιουργικότητα .

Δεξιότητες ζωής: Κοινωνικές δεξιότητες, Ενσυναίσθηση και ευαισθησία, προσαρμοστικότητα, Ανθεκτικότητα, Υπευθυνότητα, πρωτοβουλία .

Δεξιότητες μάθησης: Γνώση και κατανόηση εαυτού, μεταγνωστική ικανότητα .

Δεξιότητες ψηφιακής μάθησης.

Μέσα από ποικίλες δραστηριότητες σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς των τμημάτων και άλλων ειδικοτήτων της σχολικής μονάδας,  οι μαθητές/ τριες ταξίδεψαν στον κόσμο των συναισθημάτων.

Με το δικό τους μοναδικό τρόπο αποτύπωσαν τι σημαίνει για τα παιδιά  η ψυχική- συναισθηματική υγεία!

Παρακάτω ενδεικτικό υλικό των δραστηριοτήτων μας.

Έκφραση συναισθημάτων από τους μαθητές/ τριες της Β΄1 τάξης. ( Χαρά)
Έκφραση συναισθημάτων από μαθητές/ τριες της Ε΄1 τάξης. ( Απογοήτευση)
Έκφραση συναισθημάτων από μαθητές/ τριες της Β΄1 τάξης. ( Φόβος )
Τα συναισθήματα μέσα από την τέχνη. Μαθητές / τριες της Β΄ τάξης.
Μουσικοκινητικά δρώμενα. Άθληση και ψυχή . Μαθητές/ τριες της Β΄2 τάξης . Εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής : Βασιλική Γριζανίτη , Αμαλία Τσιαφούτη
Άθληση και ψυχή. Μαθητές / τριες της Ε΄1 τάξης. Εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής : Βασιλική Γριζανίτη , Αμαλία Τσιαφούτη
Άθληση και ψυχή. Μαθητές / τριες της Β΄ τάξης. Εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής : Βασιλική Γριζανίτη , Αμαλία Τσιαφούτη
Άθληση και ψυχή. Μαθητές / τριες της Ε ΄ τάξης. Εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής : Βασιλική Γριζανίτη , Αμαλία Τσιαφούτη
Άθληση και ψυχή. Δραματοποίηση . Μαθητές / τριες της Ε ΄ τάξης. Εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής : Βασιλική Γριζανίτη , Αμαλία Τσιαφούτη
Άθληση και ψυχή. Έκφραση συναισθημάτων . Μαθητές / τριες της Ε΄ τάξης. Εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής : Βασιλική Γριζανίτη , Αμαλία Τσιαφούτη
Το μπαούλο των συναισθημάτων. Τεχνικές διαχείρισης αρνητικών συναισθημάτων. Συνεργασία με τη σχολική ψυχολόγο , κυρία Ειρήνη Κονδύλη , μαθητές/ τριες Β΄ τάξης.
Το μπαούλο των συναισθημάτων. Τεχνικές διαχείρισης αρνητικών συναισθημάτων. Συνεργασία με τη σχολική ψυχολόγο , κυρία Ειρήνη Κονδύλη , μαθητές/ τριες Ε΄ τάξης.
Δραματοποίηση . Μαθητές/ τριες της Β΄ τάξης. Εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής : Αμαλία Τσιαφούτη
Αφήγηση παραμυθιού.
Κατασκευή. Θερμόμετρο συναισθημάτων.
Κατασκευή.
Αφίσα , δημιουργία μαθητών / τριών Β΄ τάξης.
Αφίσα , δημιουργία μαθητών / τριών Ε ΄ τάξης.
Τραγούδι των μαθητών / τριών της Β΄ τάξης .
Μουσικός: Γιάννης Μπαϊρακτάρης
Εκπαιδευτικοί: Αμαλία Γκέκα , Βασιλική Παπακώστα