ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ

Την Πέμπτη 3 Μαρτίου 2022 οι μαθητές/ τριες της κάθε τάξης του Δημοτικού Σχολείου Οινοφύτων , κρατώντας το δικό τους σύνθημα για την εξάλειψη της σχολικής βίας , κατέκλυσαν τον προαύλιο χώρο του σχολείου και με τη δική τους φωνή γνωστοποίησαν σε όλη τη σχολική κοινότητα το μήνυμά τους.

ΝΙΚΑΜΕ ΤΗ ΒΙΑ !
ΚΕΡΔΙΖΟΥΜΕ ΦΙΛΙΑ !
Α΄ ΤΑΞΗ

ΝΑΙ ΣΤΗ ΦΙΛΙΑ !
                                                                         Β΄ ΤΑΞΗ

ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΩΜΕΝΟΙ !

Γ΄ ΤΑΞΗ

ΚΑΝΕ STRIKE ΣΤΟ ΜΠΟΥΛΙΝΓΚ !

Δ΄ ΤΑΞΗ

Ο ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΕΝΩΝΕΙ !

Ε΄ ΤΑΞΗ

ΚΕΡΔΙΖΟΥΜΕ ΦΙΛΙΑ !
ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ !
ΝΙΚΑΜΕ ΤΗ ΦΟΒΙΑ !
ΑΓΚΑΛΙΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ !
                                                                           ΣΤ ΄ ΤΑΞΗ

Την Παρασκευή 4 Μαρτίου 2022 ως συνέχεια των δράσεων για την παγκόσμια ημέρα κατά της σχολικής βίας οι μαθητές/ τριες του Δημοτικού Σχολείου ζωγράφισαν σε χαρτί του μέτρου το δικό τους μήνυμα και κατασκεύασαν τον ” Τοίχο της Φιλίας”.

Ακόμα οι μαθητές / τριες  της ΣΤ΄  τάξης σε συνεργασία με την εκπαιδευτικό Ζωγραφιά Χρήστου γράψανε συνθήματα κατά της σχολικής βίας στα γερμανικά.