ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ – ΚΑΙΝΟΤΟΜΩ – ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ-ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ

Ο κύκλος των προγραμμάτων καλλιέργειας δεξιοτήτων έκλεισε  για την φετινή χρονιά με την τελευταία θεματική ενότητα που ασχοληθήκαμε: “Δημιουργώ – καινοτομώ “.

Ιδιαίτερα ασχοληθήκαμε με την υποθεματική ενότητα : ” Επιχειρηματικότητα- Γνωριμία με τα επαγγέλματα “ .

Ο τίτλος του προγράμματος ήταν : « Μυαλά εν δράσει » και πραγματοποιήθηκε από την Β΄ και Γ ΄ τάξη του Δημοτικού σχολείου μας.

Σκοπός του προγράμματος ήταν οι μαθητές / τριες να αποκτήσουν δεξιότητες :

Δεξιότητες 21ου αιώνα

Δεξιότητες   σκέψης

Δεξιότητες επιχειρηματικότητας

Δεξιότητες του νου

Κριτική- αναλυτική σκέψη

Την εποπτεία και καθοδήγηση των δραστηριοτήτων είχαν οι εκπαιδευτικοί: κ. Αμαλία Γκέκα, κ. Βασιλική Παπακώστα, κ. Κατερίνα Κυριαζοπούλου, κ. Έλενα Αθανασίου, κ. Αθανασία Μπαρδέλη , κ. Ζωγραφιά Χρήστου.

Οι μαθητές/ τριες των  Β΄ και Γ΄ τάξεων  συνεργάστηκαν άριστα μεταξύ τους.

Εξέφρασαν την επιθυμία τους για τα επαγγέλματα που θέλουν να ακολουθήσουν στο μέλλον. Ταξίδεψαν πίσω στο χρόνο και γνώρισαν τα επαγγέλματα του χθες . Μαθαίνοντας την εξέλιξη του χρήματος από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα κατανόησαν την αξία του . Δημιούργησαν τις δικές τους εικονικές επιχειρήσεις.

Παρακάτω ενδεικτικό υλικό των δράσεών μας.