Επιμόρφωση εκπαιδευτικών στις ψηφιακές δεξιότητες

Στα πλαίσια των δραστηριοτήτων της ομάδας δράσης ” Ενίσχυση ήπιων ψηφιακών δεξιοτήτων μαθητών/τριών ” ( Εκπαιδευτικοί της ομάδας: Ηλιόπουλος Χρήστος, Αθανασίου Έλενα, Παπακώστα Βασιλική, Κοσμοπούλου Στυλιανή, Μπαρδέλη Αθανασία ) σε συνεργασία με την ομάδα δράσης “ Επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στο Τ. Π. Ε και τις Πρώτες βοήθειες “ ( Εκπαιδευτικοί της ομάδας : Ευγενία Μαλογιάννη, Ανδριάνα Στεργίου, Σταυρούλα Μαστορογιάννη, Ζωγραφιά Χρήστου και Ναστογιάννη Δημήτριο ) , πραγματοποιήθηκαν στο χώρο του Δημοτικού Σχολείου κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς επιμορφωτικά σεμινάρια με βιωματικό χαρακτήρα με θέμα ” Η Λειτουργία και Χρήση του  Εργαστηρίου Πληροφορικής ” προς το εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου μας.

Ο σκοπός ήταν να γίνει χρήση του εργαστηρίου από τους  εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων για να υπάρξει ενίσχυση  ήπιων δεξιοτήτων (soft skills) και ψηφιακών δεξιοτήτων των μαθητών και μαθητριών μέσω εναλλακτικών διδακτικών πρακτικών.

Τα θέματα που καλύφθηκαν ήταν τα εξής :
   1.Εκκίνηση των υπολογιστών
   2.Επίδειξη του εποπτικού προγράμματος επόπτης
   3.Διαμοιρασμός αρχείων
   4.Παρουσίαση προγραμμάτων για εργασίες μαθητών / τριών
   5.Παρουσίαση Ιστοσελίδων για εργασίες μαθητών / τριών

Εισηγητής των επιμορφωτικών σεμιναρίων ήταν ο εκπαιδευτικός ΠΕ-86, κ. Ηλιόπουλος Χρήστος .

Τα επιμορφωτικά σεμινάρια πραγματοποιήθηκαν μετά το πέρας του διδακτικού
ωραρίου .

Παρακάτω ο αναλυτικός οδηγός επιμόρφωσης.

Ομάδα-δράσης-1