ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ

Στις 07/11/22, ημέρα Δευτέρα, οι μαθητές/τριες της Α’ και Β’ τάξης του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή στο Ευγενίδειο Ίδρυμα- Πλανητάριο και παρακολούθησαν το πρόγραμμα Lucia (Το μυστικό των πεφταστεριών).

Ευγενίδειο Ίδρυμα- Πλανητάριο
Εικόνα από το πρόγραμμα

Οι αγαπημένοι μας ήρωες, Τζέιμς Χειμέριος, ο ταξιδιάρης πιγκουίνος από τον Νότιο Πόλο και ο Βλαδίμηρος Τσέχοφ, ο φιλικός αρκούδος από τον Βόρειο Πόλο, συνεχίζουν το ταξίδι τους στο Διάστημα πάνω στο αυτοσχέδιο διαστημόπλοιό τους, το Polaris.

Χτυπημένοι από έναν μετεωρίτη, θα καταπέσουν στους πρόποδες μίας Προκολομβιανής πυραμίδας και θα συναντήσουν την Λουτσία, ένα κολιμπρί… που λατρεύει τα βράχια.

Αναρωτιούνται για τα πεφταστέρια και τους μετεωρίτες και γι’ αυτό ταξιδεύουν ως το φεγγάρι κι από εκεί ως την ζώνη των αστεροειδών, ώσπου τελικά καταλήγουν στον πυρήνα ενός κομήτη!

Υποθέσεις, παρατηρήσεις και ανάλυση θα τους βοηθήσουν να βρουν τις απαντήσεις που αναζητούν και να επιστρέψουν με επιτυχία πίσω στην Γη!

Οι μαθητές/τριες, εντυπωσιάστηκαν με την παράσταση και το θέαμα και έδειξαν να ενθουσιάζονται!

Εικόνα από την είσοδο στο Πλανητάριο.
Εικόνα μέσα στο χώρο του Πλανητάριου.
Εικόνα κατά την άφιξη των μαθητών/τριών στο χώρο του Πλανητάριου.
Παίρνουμε ενέργεια τρώγοντας το κολατσιό μας πριν την παράσταση…
Έτοιμοι για την παράσταση!!!