Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Η 3η Δεκεμβρίου έχει καθιερωθεί από τον ΟΗΕ ως Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία. Είναι μια ημέρα ευαισθητοποίησης για τα δικαιώματα και τις δυνατότητες των ατόμων με αναπηρία. Είναι μια μέρα που υπογραμμίζει την αναγκαιότητα διασφάλισης της ισότιμης πρόσβασης όλων των μαθητών/τριών στην εκπαίδευση, καλλιέργειας του σεβασμού και καταπολέμησης κάθε μορφής διακρίσεων και αποκλεισμών.

Με αφορμή αυτήν την ημέρα  , την Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου 2022 οι μαθητές/ τριες , το εκπαιδευτικό προσωπικό και οι γονείς – κηδεμόνες του σχολείου μας , ένωσαν τις φωνές τους, στέλνοντας ένα μήνυμα ενότητας, αλληλεγγύης και αλληλοσεβασμού.

Παρακάτω ενδεικτικό φωτογραφικό υλικό των αθλητικών δράσεων και των λοιπών εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων που πραγματοποιήθηκαν:

Τρέξιμο με συνοδό για τυφλούς αθλητές

Goalball ( ποδόσφαιρο για τυφλούς )

Διαγωνισμός καλαθιών από καρέκλα ( αναπηρικό αμαξίδιο )

Βόλεϊ καθήμενων

Βιωματικές δραστηριότητες στην τάξη