ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ – 6 ΜΑΡΤΙΟΥ

Οι μαθητές/ τριες και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας ευαισθητοποιημένοι από τα αυξανόμενα περιστατικά βίας στις σχολικές κοινότητες, υλοποίησαν διάφορες δράσεις την εβδομάδα , Δευτέρα 6 έως Παρασκευή 10 Μαρτίου 2023 , θέλοντας να ενώσουν τις φωνές τους και να περάσουν  μηνύματα συμπερίληψης, φιλίας και εναντίωσής τους σε κάθε μορφή βίας.

Οι διάφορες δράσεις είχαν ως εξής:

Τη Δευτέρα 6 Μαρτίου: Αγώνας φιλίας – Μπάσκετ της Στ΄ τάξης με σύνθημα « Η φιλία δεν κοστίζει, αλλά αξίζει!»

Διοργανώτριες του αγώνα, οι εκπαιδευτικοί της Φυσικής Αγωγής: κ. Αμαλία Τσιαφούτη, κ. Βασιλική Γριζανίτη.

Επίσης τη Δευτέρα 6 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε συζήτηση της Ψυχολόγου , κ. Κατερίνας Ρόγγα και της Κοινωνικής Λειτουργού του σχολείου μας , κ. Ελένης Δημητρέλου για τον σχολικό εκφοβισμό με τους μαθητές/ τριες της Στ ΄ τάξης.

Την Τρίτη 7 Μαρτίου διεξήχθη αγώνας συμπερίληψης- Μπάσκετ της Ε΄ τάξης με σύνθημα : ” Ο αθλητισμός ενώνει!! “

Διοργανώτριες του αγώνα, οι εκπαιδευτικοί της Φυσικής Αγωγής: κ. Αμαλία Τσιαφούτη, κ. Βασιλική Γριζανίτη και γραμματειακή υποστήριξη έκαναν οι εκπαιδευτικοί της Ε΄ τάξης.

Την Πέμπτη 9 Μαρτίου όλα τα παιδιά του σχολείου χορεύουν το τραγούδι των Locomondo  « Τα χέρια» και στέλνουν το μήνυμα «  Όλοι μαζί μια γροθιά απέναντι στην βία» , σχηματίζοντας με τα σώματά τους  « την γροθιά».

Ακόμα μπορείτε να δείτε παρακάτω το βίντεο με τον χορό των μαθητών /τριών.

Επίσης στην διάρκεια όλης της εβδομάδας έγιναν εκπαιδευτικές δράσεις ( προβολή ταινιών, δημιουργία κολλάζ, συνθήματα, ζωγραφιές κ. α ) σε όλα τα τμήματα των σχολικών μας τάξεων.

Κολλάζ από τους μαθητές/ τριες της Α΄1 τάξης
Ζωγραφιές από τους μαθητές / τριες της Α΄ 2 τάξης
Κολλάζ από τους μαθητές/ τριες της Β΄1 τάξης

Θέλοντας να στείλουν το δικό τους μήνυμα για ένα κόσμο γεμάτο αγάπη, φιλία και δημιουργικότητα, οι μαθητές/ τριες της Γ΄2 τάξης φτιάξανε τις δικές τους αφίσες, λέγοντας ένα μεγάλο ” ΟΧΙ” στη βία σε οποιαδήποτε μορφή. Η ομάδα του Γ΄2 επιλέγει την δύναμη της φιλίας, της συνεργασίας και της αλληλεγγύης.

Σύνθημα από τους μαθητές/ τριες της Ε΄ 2 τάξης
Κολλάζ- σύνθημα από τους μαθητές/ τριες της Στ΄ 2 τάξης

Ζωγραφιά από μαθήτρια της Στ΄ 2 τάξης

Οι μαθητές/ τριες μας εύχονται οι φωνές τους να ακουστούν κι τα μηνύματά τους να διαδοθούν για ένα καλύτερο μέλλον!!