ΓΛΩΣΣΙΚΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ – ΤΡΙΤΟ ΜΕΡΟΣ

Ζωγραφιά του μαθητή Αρτζούν, Στ ΄2 τάξη

Οι μαθητές/ τριες της Στ΄ τάξης σας παρουσιάζουν το τρίτο μέρος των ομαδικών και ατομικών δημιουργιών τους στο μάθημα της γλώσσας!

Ενότητα 9η – Συσκευές

Οι μαθητές/ τριες της Στ ΄ 2 τάξης συγκέντρωσαν πληροφορίες για διάφορες ηλεκτρικές συσκευές, τις οποίες παρουσίασαν στην τάξη.

Με αφορμή την ενότητα ” Συσκευές ” συζητήσαμε για τα αγαπημένα ηλεκτρονικά παιχνίδια του κάθε μαθητή/ τριας και τα online παιχνίδια .

Καθώς πλησίαζε η ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου ( 7 Φεβρουαρίου 2023 ) , οι μαθητές/ τριες ενημερώθηκαν για τους τρόπους που μπορούν να παραμένουν ασφαλείς με τη χρήση του διαδικτύου.

Έτσι οι μαθητές/ τριες στέλνουν τα δικά τους μηνύματα για την ασφάλεια στο διαδίκτυο .

Ενότητα 11η – Συγγενικές σχέσεις

Οι μαθητές/ τριες παρουσιάζουν ένα αγαπημένο τους πρόσωπο:

” Η μαμά ”

Ανθολόγιο – ” Όνειρα με χαρταετούς και περιστέρια ” , Φερεϋντούν Φαριάντ

Οι μαθητές/ τριες μετά την ανάλυση του κειμένου, φαντάζονται τον ήλιο και το φεγγάρι να είναι οι δύο ρόδες του ποδηλάτου τους και ταξιδεύουν!!

Ταξιδέψτε μαζί τους…..

Ποιήματα με θέμα : Το νερό

Οι μαθητές / τριες συνδυάζοντας την ημέρα ποίησης ( Τρίτη 21 Μαρτίου) και την ημέρα του νερού ( Τετάρτη 22 Μαρτίου ) , δημιούργησαν τα δικά τους ποιήματα με θέμα: Το νερό !

Ενότητα 12η – 25η Μαρτίου

Οι μαθητές/ τριες δημιουργούν τα δικά τους κόμικς με τους ήρωες της Επανάστασης.

Σύντομα το τέταρτο μέρος !!

Εκπαιδευτικοί: Γκέκα Αμαλία , Γεώργιος Κυριάκος