ΦΥΤΑ- ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΓΝΩΡΙΣΑΜΕ!

Φυτά λέμε τα δέντρα, τα λουλούδια και τους θάμνους.

Για να μεγαλώσουν τα φυτά χρειάζονται:
ήλιο, νερό, αέρα και χώμα.

Τα μέρη του φυτού είναι:
ρίζες
βλαστός
φύλλα
άνθος

Πώς φτιάχνουν τα φυτά την τροφή τους;
Οι ρίζες ρουφούν νερό και άλλες ουσίες από το χώμα.
Ο βλαστός μεταφέρει το νερό και τις ουσίες στα φύλλα.
Στα φύλλα φτιάχνεται η τροφή των φυτών, μαζί με τον ήλιο και τον αέρα.

Οι μαθητές/τριες του Β1′ τμήματος του σχολείου μας έμαθαν αυτά κι άλλα τόσα στην Μελέτη Περιβάλλοντος και ήρθαν σε γνωριμία με τα φυτά.

Πρώτα έκαναν μια βόλτα στο χώρο του σχολείου και παρατήρησαν τα φυτά που υπάρχουν στην αυλή μας.

Έπειτα αποφάσισαν να φέρουν κι αυτά από ένα φυτό στην τάξη για να το δούμε όλοι μαζί από κοντά και να πάρουμε περισσότερες πληροφορίες.

Αφού έγινε η παρουσίαση και το κάθε παιδί έδωσε τις πληροφορίες που είχε για το φυτό που έφερε, τα φυτά έμειναν στην τάξη μας για μία εβδομάδα και τα φρόντιζαν τα ίδια τα παιδιά.

Οι μαθητές/τριες του Β1′ τμήματος, φύτεψαν και τις δικές τους φακές για να κάνουν κάποιες παρατηρήσεις σχετικά με το μεγάλωμα ενός φυτού.

Φύτεψαν κι ένα φυτό σε γλάστρα με χώμα.

Όλη η διαδικασία ενθουσίασε τα παιδιά και τώρα περιμένουν με ανυπομονησία να φυτρώσει το υπέροχο φυτό μας!!!

Εκπαιδευτικός τάξης: κ. Γερογιάννη Γεωργία