ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ
ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΩ – ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ & ΕΥΘΥΝΗ

1. Εθελοντισμός, διαμεσολάβηση

Μέσα από τα μάτια του άλλου…

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας: κα.Γερογιάννη Γεωργία (τμήμα Β1), κα. Κοσσυβάκη Ευανθία (τμήμα Β2), κ. Αντίοχος Βασίλειος (Ε1 τμήμα) και κα. Ράμμου Ουρανία-Ερατώ (Ε2 τμήμα), στο πλαίσιο των εργαστηρίων Δεξιοτήτων ασχολήθηκαν με τον εθελοντισμό και την καλλιέργεια και την ανάπτυξη της ενσυναίσθησης, συμπεριλαμβανομένων και των τριών διαστάσεων που την καθορίζουν ως έννοια: γνωστική, συναισθηματική και επικοινωνιακή.

Ζωγραφιά για τον εθελοντισμό- Δίνω αίμα-Χαρίζω ζωή από τη μαθήτρια του Β1’τμήματος Εύα

Η υλοποίηση του συγκεκριμένου προγράμματος προσβλέπει στην ενεργοποίηση και ενδυνάμωση του/της μαθητή/τριας να «βλέπει μέσα από τα μάτια του άλλου», δηλαδή να μπορεί να αντιλαμβάνεται τη συναισθηματική κατάσταση του άλλου (συχνά περιγράφεται και ως Θεωρία του Νου), να κατανοεί τις σκέψεις, τις προθέσεις, τα συναισθήματά του κλπ., ώστε δημιουργώντας γέφυρες επικοινωνίας να ανταποκρίνεται ενσυναισθητικά, τόσο σε ό,τι αφορά τις διαπροσωπικές όσο και τις ευρύτερες κοινωνικές του/της σχέσεις.

Η ενσυναίσθηση ως ικανότητα κατανόησης των σκέψεων, των πεποιθήσεων και των συναισθημάτων του άλλου συγκεράζει ένα πλήθος άλλων δεξιοτήτων, όπως η εμβίωση της συναισθηματικής κατάστασης του άλλου, ή αλλιώς «ενσυναισθητικό ενδιαφέρον», που δημιουργούν συνθήκες αποδοχής, δεκτικότητας και σεβασμού προς τον άλλον.

Δεξιότητες στόχευσης του εργαστηρίου: Δεξιότητες του Νου (ενσυναίσθηση – κοινωνική ευαισθησία/κοινωνικές δεξιότητες – συνεργασία/ συνεργατικότητα).

Παρακάτω ενδεικτικό φωτογραφικό υλικό από τις δράσεις που έγιναν στο σχολείο:

Β1′ τμήμα: Εκπαιδευτικός: κα. Γερογιάννη Γεωργία

Παρακολούθηση βίντεο για τα συναισθήματα Β1′ τμήμα
Φύλλο εργασίας για τον εθελοντισμό Β1′ τμήμα
Μαθαίνω για τις ομάδες αίματος και την αιμοδοσία Β1’τμήμα
Ζωγραφίζω σε τι θα ήθελα να είμαι εθελοντής Β1′ τμήμα
Συνέντευξη με γονείς εθελοντές Β1′ τμήμα
Ζωγραφιά για την αξία της εθελοντικής αιμοδοσίας Β1′ τμήμα
Αναμνηστική Φωτογραφία με τους εθελοντές-γονείς Β1′ τμήμα

Ενδεικτικό Φωτογραφικό Υλικό από το Ε2′ τμήμα: Εκπαιδευτικός κα. Ράμμου Ουρανία-Ερατώ

Δημοτικό Σχολείο Οινοφύτων