ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΟΜΙΚ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ/ΤΡΙΕΣ ΤΗΣ Β1 ΤΑΞΗΣ

Μικροί δημιουργοί

Οι μαθητές / τριες της Β1 τάξης δημιούργησαν το δικό τους κόμικ.

Στο μάθημα της γλώσσας και στην ενότητα «Στον κόσμο των κόμικς», οι μαθητές/ τριες παρατήρησαν τα χαρακτηριστικά στοιχεία του κειμενικού είδους ( σχέση εικόνας και  λόγου) και  ανακαλύπτοντας  τα δομικά στοιχεία του κειμένου προέβησαν στη δημιουργία δικών τους μικρών κόμικς σε χαρτί.

Ταυτόχρονα  στο εργαστήριο δεξιοτήτων οι μαθητές/ τριες ασχολούμενοι με τη θεματική ενότητα « Ψυχική – Συναισθηματική υγεία » και πραγματοποιώντας δραστηριότητες του προγράμματος «Τρεις  χαρές καμιά λύπη», ταξίδεψαν στον κόσμο των συναισθημάτων .Έτσι  γνωρίζοντας και κατανοώντας τα συναισθήματα ανέπτυξαν δεξιότητες 21ου αιώνα και δεξιότητες ζωής.

Αποτέλεσμα των παραπάνω δράσεων ήταν τα παιδιά να αποφασίσουν τη δημιουργία ψηφιακού κόμικ με τη βοήθεια της δασκάλας τους.

Αξιοποιώντας τις ψηφιακές τους δεξιότητες δημιούργησαν τα δικά τους avatar .

Έπειτα χρησιμοποιώντας  πρόγραμμα δημιουργίας κόμικ , δημιούργησαν το δικό τους ψηφιακό κόμικ με θέμα τα συναισθήματα!