ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ

Οι μαθητές/ τριες της Β΄ τάξης στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων με θέμα ” Φυσικές καταστροφές – Πολιτική Προστασία ” επισκέφτηκαν την Πυροσβεστική Υπηρεσία Οινοφύτων.

Οι πυροσβέστες με μεγάλη προθυμία και αγάπη ενημέρωσαν τους μαθητές/ τριες για τις φυσικές καταστροφές, μίλησαν για τρόπους προστασίας καθώς και αντιμετώπισης πυρκαγιών, σεισμών και πλημμύρας.

Στη συνέχεια έδειξαν τον εξοπλισμό του Πυροσβέστη, το πυροσβεστικό υλικό των οχημάτων, τα οχήματα, τον χώρο της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας.

Οι μαθητές/ τριες χάρη στο ” μεράκι ” του Πυροσβεστικού Προσωπικού με βιωματικές δραστηριότητες ανακάλυψαν πώς είναι να είσαι πυροσβέστης!

Παρακάτω ενδεικτικό φωτογραφικό υλικό της επίσκεψής μας.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ

Οι μαθητές/ τριες ενθουσιάστηκαν από την επίσκεψή τους στην Πυροσβεστική Υπηρεσία.

Με το δικό τους μοναδικό τρόπο αποτύπωσαν σε χαρτί την ημέρα αυτή!

Ζωγραφιές της Β΄ 2 τάξης

Ευχαριστούμε πολύ το Προσωπικό της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας για την άψογη συνεργασία!

Ευχόμαστε πάντα να είναι δυνατοί και υγιείς. Ατρόμητοι όπως πάντα να συνεχίζουν το σπουδαίο τους έργο !!!