Εργαστήρια Δεξιοτήτων << Οι μικροί Οικολόγ(ι)οι>>

Α1, Α2, Α3, Δ1, Δ2 Τμήματα

H KΥΡΙΑ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΟΥΛΑ (ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΑΦΙΣΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ Δ1 ΤΜΗΜΑΤΟΣ)

Εργαστήριο δεξιοτήτων με θέμα «ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ»

Βασικός  σκοπός  του  προγράμματος  που πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας από τις τάξεις Α1, Α2, Α3 και Δ1, Δ2 ήταν:

Να  γίνει  κατανοητό  από  τους/τις μαθητές/τριες  ότι  τα  απορρίμματα  είναι  αποτέλεσμα της ανθρώπινης δραστηριότητας και η διαχείρισή τους αποτελεί σημαντικότατη ευθύνη όλων, μικρών και μεγάλων.

Επιπροσθέτως, μέσα από το εκπαιδευτικό πρόγραμμα, τα παιδιά να έρθουν αντιμέτωπα με το σοβαρό πρόβλημα της διαχείρισης των απορριμμάτων και τα θέματα αντιμετώπισης βάση του τρίπτυχου της μείωσης, επαναχρησιμοποίησης, ανακύκλωσης. Μέσα από το εκπαιδευτικό πρόγραμμα οι μαθητές πρέπει να συνειδητοποιήσουν τις ωφέλειες της ανακύκλωσης, να καλλιεργήσουν ατομικό και συλλογικό πνεύμα περιβαλλοντικής συνείδησης και να ανακαλύψουν ότι τίποτα δεν πάει χαμένο αν χρησιμοποιηθεί σωστά.

Τέλος, να συνειδητοποιήσουν την τεράστια ευθύνη μας απέναντι στο περιβαλλοντικό ζήτημα και να ενεργοποιηθούν προς την κατεύθυνση της προσωπικής εμπλοκής.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί του προγράμματος: κ. Γερογιάννη Γεωργία, κ. Στεργίου Ανδριάνα, κ. Τσανούσα Αλίκη, κ. Αντίοχος Βασίλης και κ. Δημητρίου Χρυσούλα-Βασιλική.

Συμμετοχή είχε και ο δάσκαλος των εικαστικών κ. Πάτσιος Κωνσταντίνος.

Ενδεικτικές φωτογραφίες από το πρόγραμμα:

Χάρτινη Πόλη

Δημιουργία Παραμυθιού για την ανακύκλωση από τους μαθητές του Α1 τμήματος