Επίσκεψη στην Πυροσβεστική από τους μαθητές/τριες της Α’ τάξης.

Την Παρασκευή 13/05/2022, οι μαθητές/τριες της Α’ τάξης του σχολείου μας, επισκέφτηκαν την Πυροσβεστική Υπηρεσία των Οινοφύτων συνοδεία των εκπαιδευτικών τους κ.Γερογιάννη Γεωργία, κ.Ανδριάνα Στεργίου και κ. Αλίκη Τσανούσα.

Σκοπός της επίσκεψης ήταν η ενημέρωση των μαθητών/τριων μας, από το έμπειρο προσωπικό της Πυροσβεστικής, για τις φυσικές καταστροφές και συγκεκριμένα για τις πυρκαγιές, τους σεισμούς και τις πλημμύρες.

Οι μαθητές/τριες αφού ενημερώθηκαν για τα παραπάνω, μπόρεσαν να γίνουν για λίγο πυροσβέστες και να μπουν στον ρόλο του πυροσβέστη! Φόρεσαν στολή και κράνος κι έριξαν νερό με τη μάνικα.

Το προσωπικό της Πυροσβεστικής ήταν ευγενικό με τα παιδιά και τα υποδέχτηκε με κεράσματα.

Η εμπειρία ήταν συναρπαστική!!!

Λίγα λόγια από τους μαθητές/τριες του Α1′ τμήματος
Λίγα λόγια από τους μαθητές/τριες του Α1’τμήματος

Οι μαθητές/τριες της Α’ τάξης , για να ευχαριστήσουν το προσωπικό της Πυροσβεστικής, έφτιαξαν τις δικές τους ζωγραφιές και τους τις χάρισαν.

Το εξώφυλλο
Α1 τμήμα
Α1′ τμήμα
Οπισθόφυλλο