Ενημερωτική τηλεδιάσκεψη για τα μικροπλαστικά

Στο πλαίσιο της ενίσχυσης της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης και της βιωματικής
μάθησης , οι μαθητές/τριες της Στ ‘ τάξης του σχολείου μας παρακολούθησαν ενημερωτική παρουσίαση, σε ζωντανή σύνδεση, από τον εξερευνητή Δρ. Θοδωρή Αναγνωστόπουλο , ο οποίος συμμετέχει σε ωκεανογραφική αποστολή του National Geographic και του Ocean Exploration Trust με τίτλο: «Από την Ακτή ως την Άβυσσο: Εξερευνώντας την υδρόβια κληρονομιά και την ρύπανση από μικροπλαστικά στα κύρια νησιά της Χαβάης».

Η παρουσίαση είχε διάρκεια περίπου τριάντα λεπτά και πραγματοποιήθηκε μέσα από το εξερευνητικό πλοίο Nautilus με θέμα : ” Τα μικροπλαστικά στους ωκεανούς ” .

Οι μαθητές / τριες ενθουσιάστηκαν με την παρουσίαση. Ήταν μια υπέροχη εμπειρία. Για λίγο αισθάνθηκαν εξερευνητές…

Τον ενθουσιασμό τους όμως διαδέχτηκε η θλίψη και ο προβληματισμός για το μέγεθος της μόλυνσης των θαλασσών και την καταστροφή της υδρόβιας ζωής.

Με το μοναδικό τους τρόπο στέλνουν το μήνυμά τους : ” Διατηρήστε τις θάλασσες καθαρές ” .

Ευχαριστούμε θερμά τον Δρ. Θοδωρή Αναγνωστόπουλο και την ομάδα του για την εκπληκτική παρουσίαση.