ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ
ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΤΟΜΩ – ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΣΚΕΨΗ & ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ

Επιχειρηματικότητα – Αγωγή Σταδιοδρομίας- Γνωριμία με Επαγγέλματα

Τίτλος:Επιλέγω  επάγγελμα που μου ταιριάζει

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας: κα. Γερογιάννη Γεωργία (τμήμα Β1),

κα. Κοσσυβάκη Ευανθία (τμήμα Β2), κα. Δημητρίου Χρυσούλα- Βασιλική (Γ1 τμήμα),

κα. Λιάκου Αθηνά (Γ2 τμήμα), κ. Κυριάκος Γεώργιος (ΣΤ1)

και κα. Γκέκα Αμαλία (ΣΤ2), στο πλαίσιο των εργαστηρίων Δεξιοτήτων, ασχολήθηκαν με τα επαγγέλματα.

Το επάγγελμα εξασφαλίζει στον άνθρωπο τα προς το ζην, εντάσσει τον επαγγελματία στο κοινωνικό σύνολο ως ικανό και χρήσιμο μέλος, συμβάλλει στην προσωπική και κοινωνική ανάπτυξη. Πρώτιστα, όμως, κάθε επάγγελμα χρειάζεται να συμβάλλει στη βελτίωση της ζωής όλης της ανθρωπότητας.

Σήμερα ζούμε την εποχή της πληροφορίας και της υψηλής τεχνολογίας σε κάθε τομέα της κοινωνίας και της οικονομίας, έτσι τα επαγγέλματα απαιτούν την εξειδίκευση και την υψηλή τεχνολογική κατάρτιση.

Οι τεχνολογικές εξελίξεις είναι ταχύτατες και η μεταφορά της πληροφορίας γίνεται αυτόματα. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να εξαφανίζονται επαγγέλματα και να δημιουργούνται νέα, ενώ και το περιεχόμενο του κάθε επαγγέλματος θα αλλάζει πολύ γρήγορα.

Ο άνθρωπος στο πλαίσιο αυτό χρειάζεται να έχει πολύ υψηλό επίπεδο μόρφωσης, καθώς και να έχει αποκτήσει δεξιότητες, για να προσαρμόζεται στις επιστημονικές εξελίξεις.

Δεξιότητες στόχευσης του εργαστηρίου:

Δεξιότητες 21ου αιώνα

Δεξιότητες  σκέψεις

Δεξιότητες επιχειρηματικότητας

Δεξιότητες του νου

Κριτική- αναλυτική σκέψη

Ενδεικτικό Φωτογραφικό Υλικό από τις δράσεις του Β1′ τμήματος με εκπαιδευτικό την κα. Γερογιάννη Γεωργία:

Επαφή με τα επαγγέλματα Β1′ τμήμα
Β1’τμήμα

Μαθαίνω τα παλιά επαγγέλματα:

Οι μαθητές/τριες του Β1′ τμήματος, κάλεσαν γονείς στην τάξη και τους πήραν συνέντευξη σχετικά με τα επαγγέλματά τους. Τις ερωτήσεις τις είχαν γράψει τα ίδια τα παιδιά.

Συνέντευξη γονιών Β1′ τμήμα
Ζωγραφιά με μαχητικά αεροπλάνα δώρο από γονιό που δουλεύει στην πολεμική αεροπορία
Αναμνηστική Φωτογραφία με τους γονείς Β1′ τμήμα

Ομαδική Εργασία για τα Επαγγέλματα:

Β1′ τμήμα
Παρουσίαση ομαδικών εργασιών για τα Επαγγέλματα Β1′ τμήμα
Β1′ τμήμα

Ενδεικτικό Φωτογραφικό Υλικό από τις δράσεις του ΣΤ2′ τμήματος με εκπαιδευτικό την κα. Γκέκα Αμαλία

Γαλατάς- Ζωγραφιά από τη μαθήτρια Φένια ΣΤ2′ τμήμα

Εργασίες των μαθητών/τριών του ΣΤ2′ τμήματος, για τα παλιά Επαγγέλματα:

Παγοπώλης-Ζωγραφιά από τον μαθητή Λάμπρο του ΣΤ2′ τμήματος

Κολάζ με τα παλιά Επαγγέλματα από τους μαθητές/τριες του ΣΤ2′ τμήματος: