ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Σύνθημα από τους μαθητές/τριες της Στ΄ 1 τάξης

Την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2023 οι μαθητές/τριες του Δημοτικού Σχολείου μας πήραν μέρος σε ποικίλες αθλητικές δράσεις/ δραστηριότητες, τιμώντας έτσι την 10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού .

Ζωγραφιές, κολλάζ, συνθήματα , αγώνας μπάσκετ, χοροί, σκυταλοδρομίες και πολλές άλλες δραστηριότητες πραγματοποίησαν οι μαθητές/τριες μας σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς της σχολικής μας μονάδας.

Τα παιδιά ανέδειξαν τη θεμελιώδη σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία και την ευημερία του ατόμου.

Ακόμα πέρασαν μηνύματα ευγενούς άμιλλας, συνεργατικότητας, φιλίας, αλληλοσεβασμού.

Το φετινό σύνθημα ” Η κίνηση δίνει ζωή”!!

Διοργανώτρια των αθλητικών δραστηριοτήτων, η κ. Ερικαίτη Παπαλάμπρου , εκπαιδευτικός φυσικής αγωγής.

Παρακάτω ενδεικτικό υλικό των δράσεων/ δραστηριοτήτων.

Ζωγραφιές από τους μαθητές/ τριες της Α2 τάξης.
Εκπαιδευτικός τμήματος: κα. Μαρία Μποτή
Ζωγραφιές από τους μαθητές/τριες της Γ1 τάξης σε συνεργασία με την εκπαιδευτικό των αγγλικών κ. Τζένη Τσουτσουλιανίδου.
Κολλάζ από τους μαθητές/τριες της Γ2 τάξης.
Εκπαιδευτικός τμήματος κ. Αμαλία Γκέκα
Ζωγραφιές από τους μαθητές/τριες της Δ΄ τάξης.
Εκπαιδευτικός τάξης: κα. Αθηνά Λιάκου
Ζωγραφιές από τους μαθητές/τριες της Ε1 τάξης σε συνεργασία με την εκπαιδευτικό των αγγλικών κ. Τζένη Τσουτσουλιανίδου.
Ζωγραφιά από τους μαθητές/τριες της Ε΄1 τάξης.
Εκπαιδευτικός τάξης: κα. Αθανασία Μπαρδέλη
Αθλητικές δράσεις από τους μαθητές/ τριες της Γ΄ τάξης .
Εκπαιδευτικοί τμημάτων: κα. Κατερίνα Κυριαζοπούλου, κα. Αμαλία Γκέκα
Χορός από τους μαθητές/τριες της Γ΄ τάξης .
Εκπαιδευτικοί τμημάτων: κα. Κατερίνα Κυριαζοπούλου, κα. Αμαλία Γκέκα
Αθλητικές δράσεις από τους μαθητές/ τριες της Δ΄ τάξης .
Εκπαιδευτικοί τμημάτων: κ. Δημήτριος Φίλιος, κα. Αθηνά Λιάκου
Αγώνας μπάσκετ από τους μαθητές/ τριες της Ε΄ τάξης.
Εκπαιδευτικοί τμημάτων: κα. Αθανασία Μπαρδέλη, κ. Παναγιώτης Σταυρίδης
Βολές και αγώνας μπάσκετ από τους μαθητές/ τριες της Στ ΄τάξης. Εκπαιδευτικοί τμημάτων: κ. Βασίλειος Αντίοχος, κα. Δήμητρα Μουσίκα