Διαδικτυακή εκδήλωση με τον συγγραφέα Γίργκεν Μπανσέρους

Οι μαθητές/τριες της Γ ΄ τάξης με τους εκπαιδευτικούς των τμημάτων, κ. Κυριαζοπούλου Ειρήνη και κ. Γκέκα Αμαλία συμμετείχαν στην διαδικτυακή εκδήλωση ” Μια υπόθεση για τον Ντετέκτιβ Κλουζ” , την οποία διοργάνωσαν οι εκδόσεις Μεταίχμιο.

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στις 27 Φεβρουαρίου 2024 με αφορμή τη συλλεκτική έκδοση της πρώτης υπόθεσης της δημοφιλούς παιδικής σειράς βιβλίων του Γίργκεν Μπανσέρους ” Μια υπόθεση για τον Ντετέκτιβ Κλουζ- Η συνωμοσία της τσίχλας”.

Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τον συγγραφέα Γίργκεν Μπανσέρους, να μάθουν για την ζωή του και το συγγραφικό του έργο. Επιπλέον, έμαθαν την διαδικασία που ακολουθείται για να εκδοθεί ένα βιβλίο και γνώρισαν τους συνεργάτες του συγγραφέα, τον κ. Ραλφ Μπούτσκοβ εικονογράφο του βιβλίου και την κ. Μαρία Αγγελίδου μεταφράστρια του βιβλίου.

Οι μαθητές/ τριες μας ενθουσιάστηκαν με την εκδήλωση και εξέφρασαν την αγάπη τους για τα βιβλία!