Ενδοσχολική επιμόρφωση για τη διαχείριση του πένθους στη σχολική κοινότητα

Η ομάδα δράσης ” Συμμετοχή σε ενδοσχολικές επιμορφώσεις- επιμορφώσεις από αρμόδιους φορείς” , η οποία αποτελείται από τις εξής εκπαιδευτικούς: κ. Κυριαζοπούλου Ειρήνη, κ. Γκέκα Αμαλία, κ. Λιάκου Αθηνά, κ. Βαρτζή Στέλλα και κ. Χασάνδρα Δήμητρα , διοργάνωσε ενδοσχολική επιμόρφωση με θέμα: “Διαχείριση του πένθους στη σχολική κοινότητα”, η οποία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 11 Μαρτίου 2024.

Εισηγήτριες της επιμόρφωσης ήταν η σχολική ψυχολόγος του σχολείου μας, κ. Πάτση Γεωργία και η κοινωνική λειτουργός, κ. Αγιοργίτη Μαρία.

Σκοπός της επιμόρφωσης ήταν οι εκπαιδευτικοί να συμβάλλουν στη συναισθηματική και στην κοινωνική ανάπτυξη των μαθητών/τριων, καθώς και να προάγουν την ψυχική τους υγεία. Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στη διαχείριση του πένθους – απώλειας, όπου οι εκπαιδευτικοί ενημερώθηκαν για τα στάδια πένθους και τον τρόπο διαχείρισής του στη σχολική κοινότητα.

Παρακάτω ενδεικτικό φωτογραφικό υλικό: