Κυκλική Οικονομία και Μέλλον Χωρίς Απόβλητα

Οι μαθητές/ τριες της Στ΄ τάξης του σχολείου μας πήραν μέρος σε διαδικτυακό εκπαιδευτικό περιβαλλοντικό πρόγραμμα με τίτλο: «Κυκλική Οικονομία και Μέλλον Χωρίς Απόβλητα» του εκπαιδευτικού μη κερδοσκοπικού φορέα NoWaste21.

Σκοπός του προγράμματος ήταν η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση της σχολικής  κοινότητας (μαθητών και εκπαιδευτικών) γύρω από την Κυκλική Οικονομία και τους τρεις άξονες που την περιγράφουν όπως είναι η Πρόληψη, η Επαναχρησιμοποίηση και η Ανακύκλωση Αποβλήτων.

Μετά το πέρας του προγράμματος , οι μαθητές/ τριες αρκετά προβληματισμένοι για τις μεταβολές του φυσικού περιβάλλοντος , λόγω των ανθρώπινων παρεμβάσεων και δραστηριοτήτων , συζήτησαν για τους τρόπους που μπορούν οι ίδιοι να βοηθήσουν ενεργά.

Πάντα με το δικό τους μοναδικό τρόπο , στέλνουν τα μηνύματά τους για βιώσιμη ανάπτυξη.

Εκπαιδευτικοί τμημάτων: Αμαλία Γκέκα , Γεώργιος Κυριάκος