ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟΤΗΤΑΣ

Οι μαθητές/τριες του Τμήματος Υποδοχής, από τη Δομή Προσφύγων Οινοφύτων, με τον εκπαιδευτικό κ. Βλάγγο Κωνσταντίνο υποδέχτηκαν με χαρά τον Όμιλο Διαπολιτισμικότητας του Γυμνασίου Οινοφύτων, με συντονίστρια και επιβλέπουσα την κυρία Τσάμη Κωνσταντίνα ΠΕ06, με τους οποίους πραγματοποίησαν εκπαιδευτική δράση με θέμα την Διαπολιτισμικότητα.

Σκοπός της δράσης ήταν να επιτευχθεί η ενσωμάτωση των παιδιών με ανομοιογενή χαρακτηριστικά στην εκπαιδευτική προσέγγιση και να δημιουργηθεί ένα θετικό πολιτισμικό κλίμα μεταξύ τους.

Οι μαθητές/τριες μας είχαν την ευκαιρία και τη χαρά να αλληλεπιδράσουν με τους μαθητές/τριες του Γυμνασίου Οινοφύτων μέσω κατασκευών, να επικοινωνήσουν με ζωγραφιές και να συζητήσουν για τα ενδιαφέροντά τους με το δικό τους τρόπο.

Ευχαριστούμε πολύ το Γυμνάσιο Οινοφύτων, τον διευθυντή κ. Παπαϊωάννου Νίκο και ιδιαίτερα την κ. Τσάμη Κωνσταντίνα για τη συνεργασία.