Διαγωνισμός σχεδίου για T-shirt με θέμα την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών (European Day of Languages)

Οι μαθητές/τριες της Ε΄ και της Στ΄ τάξης του Δημοτικού Σχολείου Οινοφύτων συμμετέχουν σε διαγωνισμό σχεδίου για T- shirt με θέμα: ” Η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών “ για το σχολικό έτος 2023-2024.

Με απόφαση της Επιτροπής Υπουργών του Συμβουλίου της Ευρώπης (Council of Europe), η μέρα αυτή καθιερώθηκε  να γιορτάζεται στις 26 Σεπτεμβρίου κάθε χρόνο και είναι αφιερωμένη στις γλώσσες. Στόχος τους είναι η διαφύλαξη της Παγκόσμιας  Πολιτισμικής Κληρονομιάς.

Οι μαθητές/τριες της Ε΄ και Στ ΄ τάξης κλήθηκαν να δημιουργήσουν σχέδια, σε συνεργασία με την εκπαιδευτικό των Εικαστικών, κ. Τσαγκάρη Μαρία.

Ο σκοπός της δράσης αυτής ήταν να αποτυπώσουν τον γλωσσικό πλούτο της Ευρώπης και όλου του πλανήτη με δικό τους τρόπο και έκφραση.

Παρακάτω ενδεικτικά έργα των μαθητών/τριών.

.

Ευχόμαστε ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ στους μαθητές/τριες μας!!